Duduk

Tradycyjny instrument z Armenii

duduk2duduk1
IMG_2950 IMG_2937


Flet ormiański wykonany z drzewa moreli i bambusa. Wykorzystywany w kulturze Ormian przy okazji ceremonii zaślubin i pogrzebów. Od jakiegoś czasu bardzo popularny instrument wśród kompozytorów muzyki filmowej (znane przykłady: Gladiator, Pasja).

Jego brzmienie jest niskie i głębokie. Dotyka samego dnia ludzkiego serca. To często ulubiony instrument zapytanej publiczności po koncercie. Łatwo wprowadza w stan medytacji, relaksu i odprężenia.

Korpus Duduk'a wykonany jest z drewna moreli, które sezonuje nawet do 25 lat (!). Ustnik wykonany jest z ręcznie dociętych i sprasowanych ze sobą kawałków bambusa. Podczas gry ustnik wibruje podobnie jak w przypadku oboju i przenosi swój dźwięk do korpusu. 

Podczas gry na duduku używa się dziewięciu palców do zakrywania otworów. Podobnie jak przy grze na Bansuri otwory zakrywane są nie opuszkami, a przegubami palców. 

Duduk polecam wszystkim już doświadczonym jak i początkującym flecistom. Doświadczony gracz znajdzie ogromną przyjemność w odkrywaniu szerokiego spektrum możliwości wykorzystania Duduka, jego skali i charakteru. Początkujący zanurzą się w każdym pomyślnym dźwięku i jednocześnie wytrenują swoją przeponę podczas pierwszych dni prób.

Poniżej próbka dźwięku, nagranie będące fragmentem utworu "Nightwalk" z mojej płyty "Flute Stories":

Poniżej nagrana przeze mnie wideo-prezentacja duduka:

Nagranie krótkiej improwizacji Duduk z Didgeridoo: 

Do każdego zakupionego duduka dołączam płytę Harevis - Flute Stories w wersji mp3.
Cena: 440zł
Do każdego duduka w zestawie 2 ustniki i pokrowiec.
Każdy instrument został wykonany ręcznie w Armenii.
Zapraszam do kontaktu i zakupu.